26 Colorado high school athletes to compete in Tokyo games for Team USA

108

CHSAA — The United States Olympic Committee announced the 613-member Tokyo 2020 Olympic Team. Colorado is sending 34 athletes to the games as members of Team USA, which is the third largest state delegation behind California (126 athletes) and Florida (51 athletes). Competition is set to begin in Japan on Wednesday, July 21, with the Opening Ceremony scheduled for Friday, July 23.

Listed below are the 26 athletes on Team USA that attended Colorado high schools.


CANOE/KAYAK
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Zachary LokkenDurango (2012)Canoe/KayakMen’s Canoe

CYCLING
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Christopher BlevinsDurango (2016)CyclingMen’s Cross Country – MTB
Erin HuckEstes Park (1999)CyclingWomen’s Cross Country – MTB
Maddie GodbyMonarch (2011)CyclingWomen’s Keirin, Women’s Sprint

GYMNASTICS
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Yul MoldauerGolden (2015)Gymnastic (Artistic)Men’s

PENTATHLON
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Samantha SchultzChatfield (2010)PentathlonWomen’s Individual

ROWING
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Jessica ThoennesMountain Vista (2014)RowingWomen’s – Eight
Kendall ChaseMullen (2012)RowingWomen’s – Four

RUGBY
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Cody MelphyHeritage (2010)RugbyMen’s

SHOOTING
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Amber EnglishCheyenne Mountain (2007)ShootingSkeet – Women’s
William ShanerColorado Springs Early Colleges (2018)Shooting10m Air Rifle – Men’s

SOCCER
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Lindsey HoranGolden (2012)SoccerWomen’s

SPORT CLIMBING
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Brooke RaboutouFairview (2019)Sport ClimbingWomen’s Combined
Colin DuffyStargate Charter (2022*)Sport ClimbingMens’s Combined

TRACK AND FIELD
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Annie KunzWheat Ridge (2011)Track and FieldWomen’s Heptathlon
Elise CrannyNiwot (2014)Track and FieldWomen’s 10,000m, Women’s 5,000m
Emma CoburnCrested Butte (2008)Track and FieldWomen’s 3,000m Steeplechase
Mason FinleyBuena Vista (2009)Track and FieldMen’s Discus Throw
Valarie AllmanSilver Creek (2013)Track and FieldWomen’s Discus Throw
Valerie ConstienBattle Mountain (2014)Track and FieldWomen’s 3,000m Steeplechase
Woody KincaidColumbine (2011)Track and FieldMen’s 10,000m, Men’s 5,000m

TRIATHLON
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Summer RappaportMountain Range (2009)TriathlonMixed Relay, Women’s Individual

VOLLEYBALL
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Haleigh WashingtonDoherty (2014)VolleyballWomen’s
Jordyn PoulterEaglecrest (2014)VolleyballWomen’s

WRESTLING
NAMESCHOOL (GRAD CLASS)SPORTEVENT(S)
Adeline GrayBear Creek, ChatfieldWrestlingWomen’s Freestyle 76kg
G’Angelo HancockFountain Fort-Carson (2015)WrestlingMen’s Greco-Roman 97kg
You might also like
close

Follow us on social media